Çok ayrıntılı ve karmaşık bir dünyada daha kolay gezinme için, özel jet endüstrisi, büyüklükleri, yolcu kapasiteleri, maksimum uçuş saatleri ve diğer birkaç özellik dikkate alınarak sınıflandırılan birkaç kategoriye veya türe ayrılmıştır. Liste, 4 ila 7 yolcu ile yaklaşık 3 saat uçabilen Çok Hafif Jetlerden, 10 saatin üzerindeki uçuşlar için yaklaşık 50 yolcu taşıyabilen Yönetici Yolcu Gemilerine veya Yolcu Gemilerine kadar uzanıyor.

Bununla birlikte, bu makale orta masa tipi bir jete, orta boy özel jete (orta boy ve süper orta boy özel jetleri içeren) odaklanacaktır. Bu özel jetler genellikle 7 ila 19 kişiyi ağırlayabilir, maksimum 2700 ila 7500 nm aralığına ulaşabilir ve hatta bazılarında tamamen kapalı bir lavabo bulunur. Kiralık jet arayanlar için  güçlü ve güvenilir motorların verimliliğini lüks jetlerin alanı ve konforuyla birleştirdikleri için çok uzun yolculuklar yapmak zorunda olan ve bunu rahatça yapacak fonları olan kişiler için idealdir. İlk 9 uçağa dalacak olsak da asıl soruyu da hemen cevaplayacağız:

 Dünyanın en iyi orta boy özel jeti hangisidir?

Gulfstream G700 dünyanın en iyi orta ölçekli özel jetidir.

En iyi Orta Boy Özel Jetler

Yukarıdaki çubuk grafikte görebileceğiniz gibi, en iyi 3 en iyi orta boy özel jet Gulfstream G700 , Dassault Falcon 8X ve Gulfstream G280’dir. En iyi 9 en iyi orta boy özel jet listemizdeki diğer jetlerin yanı sıra  kiralık uçak hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki makalenin tamamını okuyun!

1-Gulfstream G700

Gulfstream G700 2019’dan bu yana piyasada, Gulfstream jetlerine yapılan bu son ekleme 19 yolcuya kadar taşıyabilir ve maksimum 7500 nm menzile sahiptir, bu da onu bu listedeki ve dünyadaki en büyük orta boy özel jetlerden biri yapar. 8 Eliptik penceresi ve oval gövdesi, Perth’den Londra’ya tek bir yakıt deposuyla seyahat edebilen yolculara daha ferah bir hava ve daha aydınlık bir iç mekan getiriyor. Son olarak, yaklaşık 50.000 fitte 516 knot hızla ilerliyor.

2 – Dassault Falcon 8X

Dassault Falcon 8X, dünyanın en iyi süper orta ölçekli özel jetlerinden biridir ve listemizde  ikinci sırada yer almaktadır. G700 kadar verimli olmasa da yine de Londra ile New York arasında kesintisiz bir yolculuk yapabilir. Bununla birlikte, gizli silahı, sahibinin yalnızca 30 farklı yerleşim planı arasından seçim yapmasına izin vermekle kalmayıp aynı zamanda 16 yolcuyu rahatça barındırabilen uzun kabinli lüks iç mekanıdır.

3 – Gulfstream G280

Gulfstream G280 yaklaşık 19 yolcu kapasitelidir ve maksimum 3600 nm menzile sahiptir. 2 Rolls Royce jet motorunun gücünü, dolu bir bar ve mutfak deneyimini ve orta büyüklüğünü birleştiriyor, yani daha küçük havaalanlarına iniş yapabiliyor. Bu iş jeti, iş seyahatlerinde daha bölgesel bölgeler arasında uçan insanlar arasında çok popüler bir seçimdir – bununla birlikte, daha uzun uluslararası uçuşlarla kolayca başa çıkabilir.

4 – Gulfstream G200

Gulfstream G-200, selefi G280 kadar iyi değil, ancak yine de en iyi orta menzilli özel jetler listemizi oluşturuyor.  3600 nm menzile sahip, ancak yalnızca 14 yolcuyu barındırabiliyor (ki bu orta boy bir iş jeti için hala oldukça etkileyici). 2012 yılında üretime başlamasına rağmen bu güne kadar üretilmeye devam ediyor ve dik yaklaşım sertifikası onu Hong Kong gibi daha zorlu havaalanları için ideal jet yapıyor. Seyir hızı 482 knot’tur ve ayağa kalkmadan aydınlatmayı ve sıcaklığı değiştirmenize izin veren koltuk kumandaları gibi masaya bazı harika özellikler getirir.

5 – Cessna Citation X

Cessna Citation X, dünyanın en iyi orta boy özel jetlerinden birine harika bir örnektir ve 1996’da eski bir üretime başlamış, 2012’de büyük bir yükseltme ile daha uzun bir kabin ve yükseltilmiş sistemler. 0,935 Mach’lık şaşırtıcı bir hıza ulaşabiliyor ve bu da onu dünyanın en hızlı özel jetlerinden biri yapıyor. Maksimum 3460 nm menzili ile üretimi 2018’de sona erdi ve 338 uçak üretildi – bu, etrafta hala birçok kullanılmış model bulabileceğiniz anlamına geliyor. Son olarak, önceki girişlerimiz kadar yolcu oturamaz, ancak yine de 8 kişiyi rahatça ağırlayabilir.

6 – Cessna Alıntısı

Bu jet aslında süper orta boy bir jettir ve 12 ila 14 yolcu oturabilir. Güçlü Pratt ve Whitney PW306D turbofan motorları ile tanınan Citation, maksimum 3200 nm menzili ile hız ve verimlilik aklınızdaysa harika bir seçenektir. Bununla birlikte, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli farklı konfigürasyonlara sahip lüks kabinine hala sahipsiniz.

7 – Bombardier Challenger 300

Bombardier Challenger 300, konfigürasyona bağlı olarak 10 yolcuya kadar oturabilir ve maksimum 3100 nm menzile sahiptir. Bu özellikler onu süper orta boy kategorisine yerleştirir ve verimliliği, güvenilirliği ve geniş kabini onu etrafımızdaki en iyiler listemize yerleştirir.  Yapımları 2014 yılında sona ermesine rağmen, Challenger 350 gibi seleflerinin yolunu daha uzun bir maksimum menzil ve daha iyi genel performansla açtı.

8 – Hawker 750

Son olarak, Beechcraft Hawker 750’nin ekonomik fiyat etiketi, diğer 7 yolcu boyunca, bankayı kırmak zorunda kalmadan yaklaşık 2573 nm boyunca 448 knot seyir hızında seyahat etmenizi sağlar. Sadece Hawker 800XP’NİN hız ve kalkış performansını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda 32 fit3 ek bagaj kapasitesine de sahip.

9 – Bombardier Learjet 45XR

Bombardier Learjet 45XR, düşük maliyetli bir uçağın, kaliteli bir orta boy özel jet ile mükemmel birleşimidir. Bu son derece güvenilir uçak maksimum 1690 nm menzile sahiptir ve 8 yolcuyu barındırabilir (genellikle çift kulüp düzeninde). Son olarak, sadece kabindeki gürültü seviyesi asla 72 db’yi geçmiyor, aynı zamanda çalışmak veya rahatlamak isteyen herkes için katlanabilen çalışma masalarının yanı sıra diğer çok pratik özelliklere de sahip.

Uçak kiralama sandığınızdan daha kolay! Hemen bizimle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir