Özel jet charter uçuşunda yanınıza ne kadar bagaj alabileceğiniz birkaç faktöre bağlıdır: Uçtuğunuz uçağın türü; gemide kaç yolcu var; ve ne tür ve boyutta bagajınız var.

Sonraki Bagaj

Kiralık jet uçağının bagaj kapasitesi, fit küp hacim olarak verilir ve genel bir kural olarak, bu, uçağın taşıyabileceği maksimum yolcu sayısına bağlı olarak yolcu başına en az bir valiz ve bir taşıma maddesine eşit olacaktır.

Ancak birçok model bundan daha fazla alana sahiptir ve çoğu özel jet charter uçuşu uçağın maksimum yolcu sayısını içermediğinden, genellikle küçük jetlerde bile bir veya iki set golf sopası dahil olmak üzere daha fazlasını taşıyabileceksiniz. Uçak kiralama yaptığınız zaman  uzmanlarımız size daha spesifik tavsiyelerde bulunabilir ve farklı uçakların bagaj olanaklarını karşılaştırmanıza yardımcı olabilir. Ama işte farklı uçak kategorileri için ne bekleyeceğinizin bir özeti.

Turboproplar, bir jetten daha yavaş ve daha gürültülü olarak görülen birçok özel havacılık kullanıcısı tarafından genellikle göz ardı edilebilir. Ancak bazen, örneğin daha kısa pistlere sahip havalimanlarına erişirken iyi bir seçenek olabilirler. Ayrıca hem kabinde hem de bagaj ambarında beklenenden daha geniş olabilirler.

Beechcraft , özelleştirilebilir bir iç mekan sunar ve daha büyük 360 ve 350 modelleri, iş jeti uçuşlarında (tıbbi veya kargo görevlerinin aksine) kullanıldığında tipik olarak 8 yolcu koltuğuna sahiptir ve bagaj ambarında cömert bir 55 fit küp alan vardır – on veya daha fazla büyük çanta için alan. Motorların arkasında ayrıca golf çantaları veya kayak takımları gibi spor malzemeleri için kullanışlı iki büyük bagaj dolabı vardır.

Pilatus PC-12, uçuşta erişilebilen cömert bagaj kapasitesine sahip bir başka popüler ve ferah pervane uçağıdır. Geniş, arka kargo kapısına (kargo ve insani görevleri kolaylaştırmak için tasarlanmış) sahip olduğu için bisiklet veya diğer büyük eşyalar gibi büyük boy bagajlarla seyahat ederken de mükemmel bir seçimdir. Pilatus, PC-24 jet uçağını piyasaya sürdüğünde bu popüler özelliğini korudu. Hem Pilatus PC-12 turboprop hem de PC-24 jet, daha büyük eşyalar için kolay yükleme sağlayan geniş bir kargo kapısına sahiptir.

Hafif – orta jetler

Bu kategorinin VLJ (Çok Hafif Jet) ucunda, Citation Mustang ve Embraer Phenom 100 gibi 4 kişilik uçaklar kompakt boyuttadır, ancak bagaj ambarları iyi tasarlanmış ve az sayıda yolcu için çanta tutabilmektedir.

Özellikle Phenom 100, birkaç büyük çanta ve hatta kayak tutan etkileyici bir 53 fit küp harici bagaj kapasitesine (Mustang için 37’ye karşılık) sahiptir. Her ikisinin de burunda ek bir harici depolama alanı vardır – Citation CJ2 veya CJ3 ve daha büyük Phenom 300 gibi diğer bazı hafif jet modelleri gibi.

Bazı küçük uçaklarda ayrıca kayak, av ekipmanı veya ek golf sopası setleri gibi büyük eşyaları daha kolay taşıyabilmeleri için dönüştürülmüş oluklar veya kargo bölmeleri bulunur. Bununla birlikte, dış bölmelerin basınçlı olmadığını unutmayın, bu nedenle hava basıncı veya donma sıcaklıklarından zarar görebilecek herhangi bir şey için, genellikle dolapların içinde bir miktar (sınırlı) alan vardır.

Ayrıca, küçük jet bagaj tutucularının, gövdenin kenarlarına sıkıştırıldıkları için alışılmadık şekilde şekillendirilebileceğini hatırlamakta fayda var, bu nedenle daha yumuşak torbaların yüklenmesi genellikle sert kabuklu kasalardan daha kolaydır.

Citation XLS / XLS +, 6 – 8 yolcu kapasiteli orta hafif jet uçaklarına geçtiğinizde, cömert, 90 fit küp bagaj kapasitesiyle öne çıkıyor ve bu da onu her biri birkaç çantayla seyahat eden bir aile grubu için ideal hale getiriyor. Benzer büyüklükteki Hawker 800’ün yalnızca 50 fit küpü vardır, ancak bunların hepsine kabinin içinden erişilebilir (tutma alanının çoğunun harici olduğu xls’den farklı olarak), bu da bazı gezginlere uyabilir.

Orta ve uzun menzilli

8 – 16 yolcu için tasarlanmış daha büyük uçaklar, daha cömert bir tutma kapasitesine sahiptir. Bu nedenle, daha büyük yolcu gruplarını taşımanın yanı sıra, özellikle büyük miktarda bagajla seyahat ediyorsanız, bu daha ağır jetler iyi bir seçim olabilir.

Citation Sovereign genellikle 8 yolcu barındırır, ancak şaşırtıcı derecede büyük 135 fit küp bagaja sahiptir, bu nedenle bu, alışılmadık derecede büyük bagaj gereksinimleri olan gruplar için iyi bir uçak seçimi olabilir. Embraer’in Mirası ve Praetor serisi, bagaj kapasitesi söz konusu olduğunda öne çıkan diğer büyük uçaklardır.

Embraer’in ERJ uçak serisinden dönüştürülmüş bir uçak gövdesi ile 30’dan fazla büyük çanta için bagaj muhafazası ve 13’e kadar oturma alanı vardır, bu nedenle her biri birkaç büyük çanta ile seyahat eden gruplar veya müzik veya spor malzemeleri ile seyahat edenler arasında çok popüler olduklarını kanıtlayın. Legacy 600 aynı zamanda tabut taşıyabilen birkaç özel jetten biri, diğeri Challenger 850.

Gulfstream’in G650’si veya Bombardier’in Global Express’i gibi ultra uzun menzilli jetler, toplam bagaj kapasitesi açısından çok daha fazlasını eklemiyor (G650 195 fit küp sunuyor), ancak çeşitli yerlerde depolanarak son derece iyi tasarlanmış ve kabinden tam erişim sağlıyor. çekici olabilir uzun bir uçuşta özellik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir